Utjecaj pesticida na prirodu i društvo
Pesticidi su neizostavan dio konvencionalne poljoprivredne proizvodnje jer imaju važnu ulogu u smanjivanju gubitaka nastalih djelovanjem štetnih organizama. Istovremeno oni imaju širok spektar opasnih svojstava za okoliš, neciljane organizme i čovjeka. Pesticidi zagađuju tlo, vodu i zrak te negativno djeluju na čovjekovo zdravlje, biljke i životinje.
Pesticidi koji se koriste u poljoprivredi ne ostaju trajno u prirodi u obliku u kojem su upotrijebljeni. Mnogi pesticidi se sami ili u kombinaciji s drugim kemikalijama u tlu, vodi ili organizmima pretvaraju u otrovnije spojeve. Velik broj pesticida je teško razgradiv. Vrijeme trajanja u prirodi im je jedan do 2 dana, nekoliko tjedana ili godina, a postoje i pesticidi koji su dugoživući pa se unatoč zabrani korištenja mogu zadržati dulje od 50 godina (DDT).
Posljedica postojanosti pesticida je kruženje prirodom. Putovi prijenosa mogu biti oborine, vjetar, tok podzemne i nadzemne vode, ali se mogu prenositi i biološkim putem, tj. hranidbenim lancima. Osim što zagađuju tlo, uništava se i mikroflora tla, te se tako narušava rast i razvoj biljaka. Djelovanje herbicida temelji se na sprečavanju fotosinteze pa biljke odmah ugibaju. Uništavanjem korisne etnomofaune (pčele), sprečava se oprašivanje cvjetova i onemogućuje reprodukcija biljaka i urod sjemena.
Životinje se mogu direktno otrovati pesticidima, što može uzrokovati ugibanja, ali i mutacije gena te deformacije potomstva. Drugi oblik štetnosti je kad primjenom pesticida nestane jedna vrsta s nekog područja, pa to naruši hranidbeni lanac i prirodnu ravnotežu ekosustava.
Pesticidi u doticaju s vodom uzrokuju ugibanje vodenih biljaka i fitoplanktona pa se time uništava izvor hrane za ribe, te se smanjuje proizvodnja kisika u vodama što je također pogubno za riblju populaciju.
U ljudsko tijelo ulaze kroz kožu, udisanjem i oralno, a zbog svoje otpornosti i stabilnosti pesticidi su opasni za ljudsko zdravlje te uzrokuju nastanak različitih bolesti.
Kontrolirana i ograničena upotreba svih pesticida na poljoprivrednim površinama, u smislu redukcije unesene količine, prvi je korak prema doprinosu zaštite okoliša, odnosno očuvanju ekosustava, kvalitete hrane i zdravlja čovjeka.