Vraćanje prirode u naše živote – Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. godine
Europska komisija je danas usvojila i predstavila Strategiju EU-a za bioraznolikost do 2030. godine pod sloganom Vraćanje prirode u naše živote. Strategija EU-a za bioraznolikost do 2030. godine važan je element Europskog zelenog plana. Strategija bioraznolikosti usmjerena je na ključne uzroke gubitka bioraznolikosti, poput promjena u korištenju zemljišta i mora, direktnog iskorištavanja vrsta, klimatskih promjena, zagađenja i invazivnih stranih vrsta.
Kvaliteta života ljudi direktno ovisi o stanju okoliša i prirode. Zdravi i stabilni ekosustavi preduvjet su očuvanju zdravlja ljudi. Odgovor na izazove klimatskih promjena, alat za njihovo ublažavanje i prilagodbu novo nastalim uvjetima daje nam bioraznolikost kroz rješenja temeljena na prirodi. Često je mišljenje da zaštita prirode koči gospodarski razvoj, no to je pogrešna tvrdnja. Naime polovica globalnog bruto društvenog proizvoda ovisi o prirodi, a to iznosi 40 trilijuna EUR, pa možemo reći da gospodarstvo ovisi o prirodi.
Primjerice oprašivači (pčele, leptiri, muhe pršilice) su u Europskoj Uniji neophodni za 84% poljoprivrednih vrsta, te ukupno 76% proizvodnje hrane ovisi o oprašivanju kukaca. Globalno oprašivači ne osiguravaju samo sigurnost u hrani, već obavljaju i ekonomske aktivnosti vrijedne 577 milijardi dolara. Zato je još alarmantniji podatak da su u posljednjih 40 godina populacije divljih vrsta globalno smanjene za 60%, a procjena je da je 1 milion vrsta pred izumiranjem.
Strategija za bioraznolikost sadrži specifične akcije koje se trebaju ispuniti/izvršiti do 2030., uključujući:
• Uspostavu veće EU mreže zaštićenih područja na kopnu i moru (zaštićeno 30% površine i kopnenih i morskih ekosustava)
• Najmanje 10% površine kopna i mora u EU pod režimom stroge zaštite
• EU Plan za obnovu prirode – obaveza restauracija degradiranih ekosustava u cijeloj EU do 2030. (povećati udio organske poljoprivrede, obnova populacija oprašivača, osiguravanje povezanosti 25000 km riječnog toka, smanjenje upotrebe i rizika od pesticida za barem 50%, sadnja 3 milijarde stabala…)
Za provedbu ove strategije i postizanje ciljeva za očuvanje bioraznolikosti bit će ključna raspodjela obveza i odgovornosti na sve sektore. Ambiciozno i žurno djelovanje potrebno je na svim razinama društva, od pojedinca do institucija kako bi se osigurao razvoj i egzistencija u harmoniji s prirodom.
Izvor: http://www.haop.hr/hr/novosti/europska-komisija-predstavila-strategiju-eu-za-bioraznolikost-do-2030-godine-vracanje