Zašto je žljezdasti nedirak invazivna strana vrsta?
Žljezdasti nedirak (Impatiens glandulifera Royle), invazivna strana vrsta podrijetlom iz podnožja Himalaje, prvi put je u Hrvatskoj zabilježen 1968. godine. Ova jednogodišnja biljka iz porodice neticaljki (Balsaminaceae) može narasti i do 2,5 m. Tamnozeleni, duguljasti listovi s nazubljenim rubovima nasuprotno su raspoređeni na crvenkastoj stabljici, a pri bazi nose žlijezde koje izlučuju nektar po čemu je biljka i dobila ime.
Prepoznatljiv je po purpurno ružičastim cvjetovima (rijetko bijelim), koji u profilu podsjećaju na kacigu, a cvate tijekom lipnja, srpnja i kolovoza. Na jako zasjenjenim lokacijama može procvasti tek krajem listopada ili početkom studenog. Cvjetovi su skupljeni u grozdaste cvatove, a plodovi su tobolci koji pri dodiru eksplozivno izbacuju sjeme. Sjeme zadržava klijavost do 18 mjeseci na površini tla, a u područjima uz rijeku i ako je prekriveno sedimentom još i duže. Osobitost sjemena žljezdastog nedirka je da može započeti klijanje i pod vodom. Korijen prodire u tlo do dubine 10-15 cm pa se biljka može lako iščupati.
Zbog dekorativnih cvjetova, sadio se i u vrtovima i parkovima, odakle je namjerno ili slučajno dospio u prirodu. Intenzivnim rastom, žljezdasti nedirak brzo prekriva nove površine, formirajući guste pokrove koji konkurencijom oduzimaju stanište zavičajnim vrstama, sprječavajući njihov rast stvaranjem zasjene, a osim za prostor s njima se natječe i za osnovne životne resurse.
Staništa žljezdastog nedirka su ruderalna i močvarna područja, uz putove, željezničke pruge i kanale, no najčešće se nalazi uz riječne obale, gdje usporava prirodno obnavljanje poplavnih šuma stvaranjem zasjene.
Zbog plitkog korijenja, velike sastojine žljezdastog nedirka mogu ozbiljno ugroziti stabilnost riječnih obala jer im nedostaje čvrsti korijenski sustav koji bi spriječio eroziju tla. Kada biljke odumru u jesen, tlo ostaje nezaštićeno, što povećava podložnost eroziji.
Osim toga, prisustvo mirisnih cvjetova odvlači oprašivače od zavičajnih biljnih vrsta, ugrožavajući njihov opstanak. Uočen je i alelopatski učinak, tj. stvaranje kemijskih tvari koje sprječavaju rast drugih vrsta u njihovoj neposrednoj blizini.
Prijavi opažanje – mobilna aplikacija IAS
Ako u prirodi uočite žljezdasti nedirak, nalaz možete prijaviti putem mobilne aplikacije Invazivne vrste u Hrvatskoj Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja ili putem web obrasca za dojavu nalaza na mrežnoj stranici Invazivne strane vrste.
Podaci o rasprostranjenosti invazivnih stranih vrsta važni su za njihovo upravljanje i smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. Prijavom nalaza invazivnih stranih vrsta, pridonosite njihovom ranom otkrivanju u Hrvatskoj, sprječavajući njihovo širenje i čuvajući prirodu.
Izvor: MINGOR (2022): Invazivne strane vrste – žljezdasti nedirak (Impatiens glandulifera Royle), Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Fotografije: Igor Boršić