Živi svijet Hušnjakova u prapovijesti i danas
Javna ustanova u suradnji sa Muzejom krapinskih neandertalaca održala je 18. svibnja radionicu „Živi svijet Hušnjakova u prapovijesti i danas“ u sklopu 20. muzejske edukativne akcije „Održivost“ i Međunarodnog dana muzeja. Na radionici su sudjelovali učenici šestih razreda iz OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Ogulina i učenici drugog razreda Prirodoslovno-matematičke gimnazije SŠ Krapine.
Nalazište Hušnjakovo zaštićeno je 1948. godine kao prvi paleontološki spomenik prirode u Republici Hrvatskoj. Tijekom istraživanja na Hušnjakovu pronađena je najveća i najbogatija zbirka fosilnih ostataka neandertalaca na svijetu. Starost nalaza seže i do 130 000 godina, a uz oko 900 fosilnih kostiju koje su pripadale neandertalcima različite dobi i spola te više od 1200 kamenih alatki koje su oni izrađivali, pronađeno je i mnoštvo ostataka kostiju različitih vrsta sisavaca, ptica, gmazova i školjkaša. Tako su pronađeni fosilni ostaci toplodobnog nosoroga, špiljskog medvjeda, golemog jelena, pragoveda i stepskog bizona.
Pronađeni ostaci pripadaju životinjskim vrstama tople, umjerene i hladne klime te tako pružaju informacije o klimatskim promjenama koje su uzrokovale izumiranje vrsta koje se nisu uspjele prilagoditi novonastalim uvjetima na staništu. Na nalazištu učenicima je prezentiran način izrade alatki i metoda paljenja vatre koju su koristili neandertalci.
Osim prapovijesnih nalaza i prikaza vrsta koje su nekad živjele na području Hušnjakova, kroz šetnju po Nalazištu učenici su upoznati sa današnjim biljnim i životinjskim vrsta koje rastu i obitavaju na tom području.