Zlatovrana ili pčelarica
Nedavno smo zaprimili nekoliko telefonskih dojava da je na području županije viđena zlatovrana. Nakon dobivanja detaljnijih informacija, ustanovili smo da se ne radi o zlatovrani, nego o pčelarici. Izlaskom na teren utvrdili smo gniježđenje pčelarice na dva lokaliteta u Stubičkom kraju i Pustodolu Začretskom.
Pčelarica je jedna od najšarenijih ptica Europe. Donji dio tijela joj je plavo-zelene boje, dok je gornji dio uglavnom crveno-smeđe boje. Ispod kljuna može se vidjeti široka žuta mrlja, a crni povez joj prelazi preko crvenog oka. Unatoč šarenom obojenju, teško ju je primijetiti na livadama punim cvijeća na kojima živi. Međutim, lako ju je opaziti kada sjedi na žicama dalekovoda ili drugim istaknutim stršcima poput grana stabala, s kojih vreba kukce u zraku. Uglavnom jedu kukce koje love u letu. Najčešće love pčele, ose i bumbare te povremeno kornjaše i vretenca. Svaki dan tijekom gniježđenja moraju uloviti kukce ukupne mase 225 pčela.
Pčelarice traže otvorene predjele s raznolikim krajobrazom, često u blizini rijeka ili drugih vodenih površina. Gnijezda izgrađuju u zidovima od rahle zemlje, pijeska ili gline u kojima iskopaju rupu. Tuneli su dugi 1 do 1,5 metra, ponekad i do 2,7 metara, promjera 4 do 5 cm. Uletna rupa je 8-10 cm. Tunel završava proširenom, balonastom komoricom koja služi za ležanje na jajima i podizanje mladih. Pored nastanjenih tunela, koji su najčešće udaljeni par metara jedan od drugog, postoje i nedovršeni tuneli.
Inkubacija jaja traje 20-22 dana. Počinje oko sredine svibnja, a zajedno s podizanjem mladunaca, proces traje do kraja lipnja. Nakon toga, ne pare se ponovo te godine. Oba partnera leže na jajima, ali mužjak nešto manje. Leglo broji 5 do 6 (ponekada i 4 do 7) gotovo kuglastih, potpuno bijelih, izraženo glatkih i sjajnih jaja promjera oko 25 x 20 milimetara. Jaja polažu na golo tlo komorice.
Pčelarice su društvene ptice i često žive u jatima pomažući jedna drugoj pri podizanju mladih. Pčelarice su ptice selice, zimuju u Africi, južno od Sahare. Pčelarice većinom obitavaju u južnoj i jugoistočnoj Europi. U Krapinsko-zagorskoj županiji pčelarica je rijetka ptica, zbog čega je svaka dojava o njezinom gniježđenju bitna s ciljem zaštite ove vrste.
Ovim putem zahvaljujemo svima koji su prijavili pojavu pčelarice te ih pozivamo, kao i sve ostale, da se i dalje aktivno uključuju u njihovu zaštitu.