Obilježavanje 22. svibnja – Međunarodnog dana biološke raznolikosti te Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj

Povodom obilježavanja Svjetskog dana biološke raznolikosti – 22.svibnja, Javna ustanova u suradnji s Udrugom BIOM organizirala je pokaznu radionicu prstenovanja ptica za učenike osnovnih škola. Pokazna radionica održana je u sklopu projekta „Istraživanja i inventarizacija biološke raznolikosti na području značajnog krajobraza Zelenjak-Risvička i Cesarska gora“, čiji je cilj prikupiti podatke o pticama, sisavcima, kukcima i lišajevima koji ujedno imaju indikatorsku funkciju za ostalu biološku raznolikost te za kvalitetu staništa i okoliša. Prstenovanje ptica jedna je od aktivnosti projekta čiji je cilj inventarizacija i utvrđivanje stanja pripadajuće ornitofaune zaštićenog područja.
Znanstveno prstenovanje ptica metoda je istraživanja koja se temelji na individualnom obilježavanju ptica. Ptice se love u vertikalne ornitološke mreže u čijoj se neposrednoj blizini puštaju audio snimke pjeva različitih vrsta ptica. Učenicima je prezentirana cijela metodologija prstenovanja ptica. Nakon vađenja iz mreže, iz koje ptice izlaze neozlijeđene, slijedila je identifikacija vrsta, prstenovanje, mjerenje te na kraju puštanje na slobodu. Svi ti podaci, oznaka i broj metalnog prstena, vrsta ptice, dob, dužina krila, težina, bilježeni su u terenski dnevnik te će biti poslani u bazu podataka u Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti – HAZU.
Unatoč lošim vremenskim uvjetima na radionici su prstenovane 2 vrste ptica: crnokapa grmuša i kos. Kos spada u ptice pjevice i jedna je od najčešćih ptica u Europi. Prepoznatljiv je po svojem crnom perju i žuto-narančastom kljunu karakterističnim za mužjake, dok su ženke nešto neuglednijeg izgleda – tamnosmeđe sa crnkastim kljunom. Crnokapa grmuša također je ptica pjevica, a prepoznatljiva je po obojenom tjemenu, koji je crn kod mužjaka, a smeđi kod ženki.
Ptice su „alat“ za praćenje i razumijevanje stanja i promjena u okolišu, no istovremeno su i dio okoliša koji neprestano plijeni pažnju te uživa naklonost ljudi. Prstenovanjem ptica dobivaju se ključni podaci o selidbenim putovima, demografiji i ekološkim procesima, koji su bitni za razumijevanje života ptica i za planiranje mreža zaštićenih područja za ptice.
Na radionici održanoj na Risvičkoj gori sudjelovali su učenici sa profesoricama iz OŠ Antuna Mihanovića Klanjec i OŠ Josipa Broza Kumrovec. Učenici su imali priliku upoznati osnove znanstvenog istraživanja te interaktivno sudjelovati u radionici. Radionicu su vodili članovi BIOM-a Vedran Lucić i Tomislav Hudina te vanjski suradnik Toni Safner.