Projekt MANMON „Planiranje upravljanja NATURA 2000 područja“ – Održana 2. radionica sa dionicima

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode i Državni zavod za zaštitu prirode zajedno provode projekt „NATURA 2000: Uspostava upravljanja i monitoringa (MANMON)“ u koji je uključeno šest županijskih Javnih ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području županija. Ovaj projekt se financira iz sredstava EU, a partneri u projektu su Konzorcij Ramboll iz Danske i Naturebureau iz Velike Britanije.
Cilj projekta je očuvanje biološke raznolikosti u Republici Hrvatskoj, doprinos održivom upravljanju i monitoringu Natura 2000 područja, kroz jačanje institucionalnih i administrativnih kapaciteta u zaštiti prirode na državnoj i regionalnoj/lokalnoj razini, a jedan od rezultata projekta bit će izrađeni planovi upravljanja za zaštićena područja, odnosno mjere zaštite ovih vrijednih područja.
Na području Krapinsko-zagorske županije u tijeku je izrada Plana upravljanja za područje rijeke Sutle kao vrijedno područje ekološke mreže.
Zaštita i očuvanje prirodnih vrijednosti odabranog područja rijeke Sutle provodi se u suradnji sa svim korisnicima ovog područja koji rade i žive na ovom području i čija je težnja očuvanje i unaprijeđenje vrijednosti ovog područja, ne umanjujući njenu biološku i krajobraznu raznolikost.
Slijedom navedenog 1. listopada 2012. godine u Ključu Brdovečkom, održana je 2. radionica sa dionicima, korisnicima prostora iz jedinica lokalnih samouprava, Poljoprivredno savjetodavne službe, Šumarije Krapina, Hrvatskih vode, Komunalnog poduzeća Zelenjak, Zavoda za prostorno uređenje Krapinsko-zagorske županije, Saveza ekoloških udruga Krapinsko-Zagorske županije, Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave, Javnog zavoda Kozjanski park. Dionici su na radionici upoznati sa projektom, njegovim ciljevima, svrhom i koristima za predmetno područje. Sudjelovali su u predlaganju izmjena i dopuna općeg cilja (vizije) te nacrta ciljeva upravljanja i njihovo rangiranje.
Ovo je druga radionica održana u sklopu projekta te se do kraja projekta planiraju još dvije, zato ovim putem pozivamo dionike na daljnje uključivanje i suradnju, a sve s ciljem što kvalitetnije izrade plana upravljanje rijeke Sutle.