Završno predstavljanje projekta Manmon

U četvrtak 11. travnja u Zagrebu održano je završno predstavljanje rezultata projekta Natura 2000- upravljanje i monitoring (Manmon) financiranog sredstvima Europske unije. Provedba projekta trajala je 18 mjeseci, a partneri u projektu bili su Konzorcij Ramboll iz Danske i Naturebureau iz Velike Britanije.
Glavni korisnici projekta bili su Ministarstvo zaštite okoliša i prirode te Državni zavod za zaštitu prirode. Projektne partnere činila je Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Krapinsko-zagorske županije zajedno s šest ostalih županijskih javnih ustanova u kojima se nalazi šest odabranih područja na kojima se provodio ovaj projekt. Osim njih, u projektu su sudjelovali dionici za svako područje te znanstveno – istraživačke institucije koje su sudjeluje u izradi nacionalnog okvira monitoringa.
Cilj projekta bio je očuvanje biološke raznolikosti u Republici Hrvatskoj, doprinos održivom upravljanju i monitoringu Natura 2000 područja, kroz jačanje institucionalnih i administrativnih kapaciteta u zaštiti prirode na državnoj i regionalnoj/lokalnoj razini,
U sklopu projekta izrađeno je 6 nacrta planova upravljanja za Natura 2000 područja: rijeka Sutla, Pregon, Odransko polje, Snježnica i Konavosko polje, Špačvanski bazen i Bulji. Oni će poslužiti kao ogledni model za izradu planova drugih područja sličnih karakteristika. Rijeka Sutla odabrana je kao važno stanište za očuvanje povoljnog stanja za sedam vrsta riba i jednu vrstu školjke.
Osim toga, izrađeni su monitoring programi na državnoj razini za 24 vrste i 3 stanišna tipa te je za svako od 6 Natura 2000 područja izrađen plan monitoringa za odabrane vrste i stanišne tipove. Sudionici monitoringa i organizacije educirani su u svrhu izrade programa monitoringa i provedbe monitoringa za vrste i stanišne tipove s popisa Direktive o staništima i Direktive o pticama kako bi što prije osigurali uvjeti prikupljanja podataka u svrhu izvješćivanja Europske komisije o provedbi navedenih direktiva.